Zdrowa dieta może stać się pułapką, jeśli zachodniej wiedzy o składnikach odżywczych nie będzie towarzyszyła wiedza systemów wschodnich o energii pokarmu, zasadach oczyszczania organizmu oraz wyczucie tego, czego organizm w danym momencie potrzebuje. Nie wystarczy jeść produkty wysokiej jakości, jak nam się to wydaje. Musimy pokarm prawidłowo przyswajać, zdrowo trawić i regularnie wydalać. Do tego potrzebujemy wielu czynników, pozornie odległych od zagadnienia zdrowej diety, jak na przykład: wpływ nerwu błędnego, jakość snu, oddychanie i wiele innych. Bez holistycznego podejścia nawet najlepszy pokarm nie buduje zdrowia.
Ten kurs pełni funkcję przewodnika przydatnego w zrozumieniu, jak nasze pożywienie i detoks pomagają utrzymać homeostazę w ciele i w umyśle oraz zapobiegają i leczą choroby przewlekłe i nowotworowe.
ogólnych zasad rządzących odżywianiem związanych m.in. z porami roku, strefami klimatycznymi, nawykami w danym rejonie świata itp.
dbałości o jakość trawienia
przywrócenia naturalnych procesów oczyszczania organizmu
pobudzania wewnętrznej mądrości ciała
Usystematyzowane i pełne rozumienie roli odżywiania w kreowaniu zdrowia i realizowaniu życiowych celów
Uporządkowane spojrzenie na możliwości detoksu w warunkach domowych i klinicznych
30-letnie doświadczenie dr Preeti Agrawal w leczeniu chorób przewlekłych i cywilizacyjnych
Przepisy na zdrowe potrawy, naturalne kosmetyki i naturalne oczyszczanie domu
Nagrania wideo i audio
Testy i ćwiczenia
Moduł 1 prezentuje połączenie podejścia zachodniego z systemem wschodnim. Rozumienie odżywiania w systemie wschodnim jest zasadniczo odmienne od podejścia zachodniego. Na Zachodzie mówimy o białkach, węglowodanach, tłuszczach i innych składnikach pożywienia. To oczywiście ważne aspekty, jednak rozmaite wschodnie tradycje skupiają się na innych cechach pożywienia: na wywoływaniu efektu ogrzania lub ochłodzenia, zdolności do nawilżania, wzmacniania energii, uspokajania umysłu, usuwania wodnistych lub śluzowych nagromadzeń. Wschodni system wykorzystuje znajomość subtelnych przepływów energii, co pozwala na dużo wcześniejsze przewidywanie zbliżającej się choroby i możliwości jej zapobieżenia za pomocą odpowiednich pokarmów.
Holistyczne i integracyjne podejście zakłada, że kierujemy się mądrością ciała i intuicją w odniesieniu do odżywiania, detoksu oraz wszelkich innych aspektów życia.
Moduł 2 prezentuje zasady zdrowego odżywiania oparte na właściwościach i działaniu poszczególnych typów pożywienia, ze szczególnym uwzględnieniem przypraw, które w naszym codziennym użyciu – jeśli w ogóle – stosowane są tradycyjnie i w większości bez rozumienia ich znaczenia dla procesu trawienia. Na tej podstawie omawiane są zasady diet przeciwzapalnych oraz najbardziej popularnych i polecanych obecnie przez dietetyków diet.
Moduł 3 prezentuje witaminy i olejki eteryczne do zastosowania w różnorodnych problemach i schorzeniach zdrowotnych. Wszystkie niezbędne witaminy, minerały, enzymy, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, pierwiastki śladowe i płyny zapobiegające dysfunkcjom pracy gruczołów, zaburzeniom hormonalnym oraz pozwalające utrzymać optymalne funkcjonowanie wszystkich narządów należy dostarczać organizmowi poprzez zrównoważone posiłki. Niestety, rzeczywistość bywa inna i większość z nas potrzebuje dodatkowego wsparcia, zwłaszcza zimą i wiosną.
Moduł 4 prezentuje znaczenie detoksu we współczesnym życiu. Wszystkie tradycje religijne wykorzystywały post. Prowadząc współczesny tryb życia spożywamy wszelkiego rodzaju fast foody i żywność rafinowaną a także używamy dużo kawy, alkoholu i cukru. Stajemy się coraz słabsi, mniej śpimy. Dlatego nasze ciała nie są zdolne do detoksykacji, aby oczyścić system w regularny i właściwy sposób. Nagromadzenie toksyn w ciele prowadzi do chorób przewlekłych, takich jak: nawracające stany zapalne, alergie, astma, ból ciała, chroniczne zmęczenie, endometrioza, niepłodność, nadciśnienie, cukrzyca, choroby nowotworowe i wiele innych.
Moduł 5 prezentuje oddech jako nasz pierwszy pokarm, który sprawa, że jako organiczny organizm jesteśmy żywi: rodzimy się z pierwszym tchnieniem i umieramy z ostatnim. Gdy ciało choruje, możemy użyć oddechu do stymulowania mechanizmów samoregulujących i samonaprawczych. Kiedy oddech nie jest efektywny, część jego pracy związanej z oczyszczaniem organizmu przejmują nerki, wątroba i jelito grube. Z kolei gdy te narządy są przeciążone, dochodzi do tzw. chorób cywilizacyjnych.
Moduł 6 prezentuje znaczenie snu dla zdrowia. Jeśli przez dłuższy czas liczba godzin snu jest niewystarczająca i nie śpimy dobrze, skutki są przez nas naprawdę odczuwalne. Sen ma podobne znaczenie dla naszego zdrowia, jak odżywianie, ćwiczenia i sposoby radzenia sobie ze stresem, które razem tworzą cztery filary zdrowia. Dobry sen to podstawa zdrowego stylu życia. W obecnych czasach, gdy żyjemy w pędzie, często zapominamy o odpoczynku, spychając go na dalszy plan. Stawiamy na karierę, spotkania ze znajomymi, nieustający rozwój… Czy warto jednak rezygnować ze spania, jeśli znacząco wpływa ono na wszystkie kluczowe funkcje w naszym organizmie?
Moduł 7 prezentuje naturalne metody i produkty do pielęgnacji jamy ustnej. Bakterie w jamie ustnej są przyczyną chorób i złego samopoczucia, ale nie wszystkie bakterie są złe. Z tego powodu antyseptyczne płyny do płukania jamy ustnej, które zabijają bez wyjątku wszystko, mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. Produkty naturalne są, na szczęście, znacznie mniej agresywne niż wyroby farmaceutyczne dostępne bez recepty. Olejki eteryczne, ze względu na swoje właściwości zwalczania zarazków mogą stanowić w tym obszarze opieki zdrowotnej bardzo korzystną i funkcjonalną opcję.
Moduł 8 podejmuje zagadnienie wpływu sposobu odżywiania na powstawanie chorób i możliwość leczenia za pomocą diety. Dieta odgrywa zasadniczą rolę w utrzymaniu zdrowia, w profilaktyce i leczeniu chorób. Odpowiedni rodzaj pożywienia może być samoistnie najważniejszym czynnikiem w zapobieganiu chorobom, podobnie jak nieodpowiedni sposób odżywiania – najważniejszym czynnikiem chorobotwórczym.